Wiosna w ogrodzie – co posadzić i jakie wykonać prace?

Wiosna to dla ogrodników pracowity, lecz nieco niewdzięczny okres. Większość prac, które wykonają w marcu, kwietniu i maju zaprocentuje dopiero latem. Co nie znaczy, że nie warto tego robić. Im bardziej przyłożysz się do prac ogrodowych wiosną, tym piękniejszym ogrodem będziesz cieszyć się aż do późnej jesieni. Zresztą – większość ogrodników i tak nie może doczekać się pierwszych tegorocznych prac w swoim ogrodzie, bo po prostu sprawiają im ogromną przyjemność! Czym warto zająć się w ogrodzie wiosną? O wszystkim opowiadamy poniżej.

Uporządkuj ogród po zimie

Zanim zaczniesz kupować cebulki i planować, gdzie posadzisz swoje wymarzone kwiaty wiosenne ogrodowe, najpierw uporządkuj ogród po zimie. Co to znaczy? Przede wszystkim uporządkuj ziemię: zagrab cały trawnik i pozbądź się suchych źdźbeł i starych liści. Zadbaj o wertykulację i napowietrzenie gleby, a tam, gdzie jeszcze jej brakuje – wysiej trawę. Odsłoń zasłonięte na zimę rośliny (najwcześniej pod koniec marca, gdy przymrozki staną się już przeszłością). Jeśli planowałeś przyciąć pędy drzew owocowych, wiosna jest porą  idealną.

Pamiętaj, że ogród to nie tylko roślinność. Marzec i kwiecień to doskonały czas na wyczyszczenie, renowację i naprawy mebli ogrodowych lub ogrodowych zabawek dziecięcych. Zrób porządek w garażu i drewutni tak, aby były przygotowane do nadchodzącego sezonu. Jeśli planujesz duże zmiany w ogrodzie (zmiana aranżacji, montaż systemu nawadniania itp.) – wczesna wiosna jest na to najlepszym czasem. Zdążysz wykonać wszystkie prace, a później wszystko zazielenić.

Jakie kwiaty do ogrodu na wiosnę sprawdzają się najlepiej?

Polskie, wiosenne kwiaty do ogrodu, bez których niewiele osób wyobraża sobie celebrowanie tej pory roku, to tulipany. Te kwiaty uwielbiają dobrze nasłonecznione miejsca i glebę o neutralnym odczynie. Ogromny wybór kolorów pozwala tworzyć przemyślane kompozycje, które wyglądają równie pięknie, rosnąc w „przypadkowych” miejscach ogrodu.

Wczesnowiosenne kwiaty ogrodowe to też urocze drobne niezapominajki. W przeciwieństwie do tulipanów preferują miejsca zacienione i glebę próchniczą. Z wiosną niewątpliwie większości z nas kojarzą się też konwalie i lilie – warto również i dla nich znaleźć miejsce na swoim podwórku. Jednak na te kwiaty trzeba poczekać nieco dłużej i trochę później je sadzić (najlepiej w połowie kwietnia).

Które krzewy należy sadzić wiosną?

Na wiosnę, gdy mrozy odejdą w niepamięć, warto przede wszystkim pamiętać o sadzeniu krzewów owocowych. Jeżyny i maliny posadzone w połowie kwietnia odwdzięczą Ci się pysznymi owocami kilka miesięcy później. To też dobra pora, by zająć się sadzeniem berberysów i magnolii. Zwłaszcza ta druga odpowiednio pielęgnowana, zachwyca ogromnymi, pięknymi kwiatami. Pamiętaj, że świeżo posadzone drzewka i krzewy należy solidnie podlać.

Czy to już pora na założenie warzywnika?

Tak! Zacznij od przygotowania grządek lub zbuduj warzywnik w skrzyniach. Zwłaszcza ta druga, podwyższona wersja warzywnika cieszy się w ostatnich latach coraz większą popularnością: praca przy niej nie wymaga kucania, łatwiej zapanować nad chwastami, a przy tym – wygląda schludnie i elegancko.

Prowadząc prace wiosenne w ogrodzie, w pierwszych tygodniach w warzywniku możesz wysiewać już cebulę, marchewkę, pietruszkę i groch. Z burakami, kalafiorem lub brokułami lepiej poczekać do końca kwietnia – są mniej odporne na niskie temperatury. Jeśli planujesz hodować zioła w ogródku, wczesną wiosna możesz wysiać większość z nich. Nieco później, w kwietniu wysiej miętę, lubczyk, rumianek i szałwię.

Odwiedź sklep z meblami ogrodowymi!

Jeszcze przed sezonem letnim uzupełnij swoje meble tarasowe. Nowoczesne ogrodowe zestawy wypoczynkowe nie tylko wyglądają lepiej niż stare, plastikowe krzesła, ale też zapewniają wyższy poziom komfortu podczas odpoczynku na świeżym powietrzu. Jeśli do tej pory wahałeś się, czy warto kupić solidny zestaw ogrodowy, w tym roku podejmij decyzję o jego zakupie i ciesz się wymarzonym, wygodnym miejscem w ogrodzie!