Jakie meble dziecięce wybrać?

Rodzice spodziewający się dziecka zazwyczaj nie mogą doczekać się urządzania jego pierwszego pokoiku. Gdy jednak zaczynają zabierać się za to na poważnie, w ich głowach pojawia się wiele wątpliwości. Jakie mebelki do pokoju dziecka wybrać? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? O czym warto pamiętać, jeśli chodzi o dobór kolorystyki? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Meble do pokoju dziecięcego – bezpieczeństwo przede wszystkim

Najwyższym priorytetem w przypadku doboru mebli do pokoju malucha powinno być jego bezpieczeństwo. Meble dziecięce muszą być dostosowane do gabarytów dziecka i stopnia jego rozwoju. O ile kilkulatek bez problemu wejdzie na zwykłe łóżko, o tyle maluchy powinny spać na ich niższych, mniejszych wersjach, co zminimalizuje ryzyko ich upadku z mebla. Starszak zachwyci się z pewnością własnym bujanym fotelem, który nie jest bezpiecznym zakupem dla ledwo chodzącego maluszka.

Dopasowane do wieku dziecka meble zapewnią mu też komfort korzystania z nich. Dziecięcych rozmiarów biurko z pewnością zachęci malucha do rysowania czy kolorowania w tym miejscu, w przeciwieństwie do biurka taty czy mamy, zza których malec ledwo dosięga blatu. Szkrab chętniej posprząta swoje zabawki na komódkę, do której będzie miał wygodny dostęp, niż do „dorosłego” regału, przy którym musi stawać na palcach.

Jeśli istnieje taka możliwość, rodzice powinni krytycznie przyjrzeć się materiałom, z których wykonano interesujące ich meble dziecięce. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że naturalne drewno i farby niezawierające substancji toksycznych to lepszy wybór niż tanie meble masowej produkcji. Nade wszystko należy unikać taniego plastiku, który nie tylko szybko się niszczy, ale może stanowić niebezpieczeństwo, gdy zacznie pękać.

Meble do dziecięcego pokoju a ich trwałość

Chociaż meble do pokoju dziecka mogą rozczulać przyszłych rodziców, ważne, aby przed zakupem krytycznie oszacować ich trwałość. Meble dziecięce są zazwyczaj intensywniej eksploatowane niż ich „dorosłe” odpowiedniki. Łóżeczka dla szkrabów często służą do szalonych zabaw, fotele i sofki stają się tymczasowymi jadalniami, a komody i szafki doskonałymi torami pod wyścigi samochodowe. Wybierając meble do pokoju dziecięcego, warto więc postawić na solidne i trwałe materiały, które dodatkowo łatwo dają się wyczyścić.

Meble do pokoju dziewczynki a meble chłopięce

Chyba wszyscy spotkaliśmy się z niepisaną zasadą, że pokój dla dziewczynki urządza się na różowo, a dla chłopca na niebiesko. Oba te kolory są jednak dość niepraktyczne – gdy w pokoiku zaczyna przybywać zabawek, powstaje kolorystyczny misz-masz.

Z tego względu w ostatnich latach odchodzi się od tego zwyczaju, a pokoiki dziecięce coraz częściej urządza w neutralnych odcieniach bieli czy szarości. To pozwala na stopniowe wprowadzanie do nich żywszych kolorów. Modne meble do pokoju dziewczynki to przede wszystkim różnego rodzaju łóżka-domki, często dodatkowo udekorowane lampkami typu cotton balls. „Domki” są też chętnie kupowane jako meble chłopięce, przynajmniej do czasu, gdy maluch nie wyrośnie na starszaka i nie będzie wolał spać na łóżku w kształcie sportowego samochodu lub „dorosłym łóżku”.

Meble do dziecięcego pokoju – co lubią szkraby?

Dlaczego w ogóle wspomniane wcześniej łóżka-domki cieszą się taką popularnością wśród dzieci? To proste – meble do dziecięcego pokoju powinny wyglądać wyjątkowo i zachęcać szkraby do korzystania z nich. Tak właśnie jest w przypadku wspomnianych łóżek. Kształt domu to jedna z pierwszych rzeczy, jakie maluchy próbują samodzielnie rysować!

Gdzie kupić meble do pokoju dziecięcego – wyprzedaż czy zwykła oferta?

Doświadczeni rodzice często starają się szukać ciekawych mebli do pokoju dziecka w outletach. Za nieporównywalnie mniejsze pieniądze niż w zwykłym sklepie można w nich znaleźć prawdziwe perełki. Są to na przykład produkty powystawowe w stanie zbliżonym do idealnego. Nawet jeśli dziecięce łóżeczko czy biurko ma ledwo widoczne rysy – cóż, i tak by się pojawiły, gdy maluch zacznie intensywnie z nich korzystać. Nie mają więc większego znaczenia.

Drugi argument przemawiający za zakupem w outlecie meblowym to fakt, że szkraby szybko rosną. Nawet najbardziej urocze meble dziecięce po kilku latach trzeba wymienić na większe, nie jest to więc inwestycja na długie lata.

O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając meble dziecięce?

Ładne i bezpieczne meble do pokoju dziecka to nie wszystko. Do pokoiku malucha trafiają zazwyczaj jeszcze różne dodatki, takie jak dywaniki czy zasłonki. Tu także dobrym nawykiem jest wybór tkanin barwionych naturalnymi kolorami, które nie powinny uczulić szkraba.

Rodzice powinni pamiętać, że dodatki muszą być również bezpieczne dla kilkulatka. Jeśli w pokoju mają wisieć długie zasłony, ważne, by karnisz był naprawdę solidnie zamocowany (w razie pociągnięcia materiału przez malucha). W przypadku mniejszych dywaników należy zadbać o to, by nie ślizgały się one po podłodze i nie zawijały. Niestety, kupując każdą kolejną rzecz do pokoju dziecka, rodzice muszą się dobrze zastanowić, czy na pewno będzie ona dla niego bezpieczna – nawet przy najbardziej szalonych zabawach.

Mebelki do pokoju dziecka a wygoda

Rodzic nie ma szans sprawdzenia, czy dany fotel dla dziecka lub mini sofka są wygodne. Warto jednak krytycznie przyjrzeć się ich budowie – czy oparcie jest odpowiednio wyprofilowane? Czy tapicerka cechuje się wystarczającą miękkością? Czy wysokość podłokietników jest dopasowana do wzrostu szkraba? Pamiętajmy, że meble dziecięce mają służyć ich wypoczynkowi, a nie tylko dekorować pokój. Czasami lepiej więc wybrać mniej oryginalny produkt, lecz mieć pewność, że dziecko będzie na nim chętnie wypoczywać.

Doświadczeni rodzice zwracają też uwagę na to, że meble do pokoju dziecięcego powinny w pewnym sensie być też wygodne dla nich – zapewniać łatwy dostęp do dziecka (dlatego zbyt zabudowane czy piętrowe łóżka nie są faworytami mam) i pozwalać łatwo się czyścić. Wybierając nowe łóżeczko dla szkraba, pomyśl więc, czy w razie potrzeby będziesz mógł sprawdzić mu temperaturę w sezonie grypowym lub po prostu dać buziaka przed snem.