Jak urządzić ogród w stylu włoskim i jakie meble do niego wybrać?

Ogrody w stylu włoskim cieszą się dużą popularnością. Chociaż Włosi kojarzą się większości z nas z luźnym podejściem do życia, ich ogrody są tego zaprzeczeniem – wyróżniają się porządkiem, elegancją i symetrią. Jak urządzić własny ogród w stylu włoskim? Podpowiadamy!

Zadbaj o układ geometryczny 

Włoskie ogrody kochają symetrię i uporządkowaną przestrzeń. Ich cechą charakterystyczną są ścieżki przecinające się pod kątem prostym i podział na symetryczne kwatery: kwadratowe, trójkątne lub okrągłe. Poszczególne części ogrodu są wydzielone równo przystrzyżonymi żywopłotami, pergolami, rabatami lub łukami z pnącą się winoroślą. W ogrodach włoskich nic nie znajduje się w danym miejscu przypadkiem: każda aranżacja jest bardzo dobrze przemyślana.

W mniejszych ogródkach często nazywanych toskańskimi ważną rolę gra zadbany warzywnik, w którym rosną również pachnące zioła. Wiąże się to bezpośrednio ze słynną włoską kuchnią, która w dużej mierze bazuje na świeżych domowych produktach.

Naturalny kamień i… woda!

Planujesz urządzić włoski ogród? Inspiracje w postaci zdjęć znalezionych w internecie zapewne podpowiedziały Ci, że ważny jest naturalny kamień. To prawda! Włoski ogród wyróżnia się kamiennymi ścieżkami, murkami, skalniakami i innymi elementami z kamienia. Nic dziwnego! W śródziemnomorskim klimacie trwały kamień radzi sobie o wiele lepiej niż wymagające częstej impregnacji drewno.

W tego typu ogrodzie nie powinno zabraknąć też dekoracji wodnych. Dobrze widziane są różne fontanny, oczka wodne, stawy lub rzeźby z poidełkami dla ptaków. Pamiętaj, że w naszym klimacie często wymagają dodatkowego zabezpieczania na zimę, gdy temperatury spadają poniżej zera.

Jaki roślin nie może zabraknąć we włoskim ogrodzie?

Niestety polski klimat nie pozwala na uprawę popularnych we włoskich ogrodach drzewek oliwnych, cytrynowych, strzelistych cyprysów i innych lokalnych gatunków. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wystawiać je w sezonie w doniczkach. Rośliny w terakotowych donicach w różnych rozmiarach i kształtach są jedną z ciekawszych cech ogrodów w stylu włoskim.

Gatunki, które doskonale poradzą sobie również w Polsce to przede wszystkim bukszpan, cis, jałowiec, laurowiśnia, oleander, geranium, goździki, jaśmin oraz obowiązkowa w ogrodzie włoskim lawenda. Włoskie inspiracje ogrodowe uwzględniają też sporą liczbę roślin pnących, traw, a nawet sukulentów. Pamiętaj też o ziołach – nie muszą rosnąć wyłącznie w warzywniku!

Nie zapomnij o dekoracjach

Włoski ogród, oprócz tego, że jest zielony i elegancki, powinien być też przytulny. Nie bój się umieszczać w nim dekoracji: rzeźb, posągów, ceramicznych donic, lampionów, świec i ozdobnych pergoli. Podczas relaksu przydadzą Ci się dodatkowe parasole, baldachimy, markizy i poduchy. Wybieraj przedmioty z naturalnych i lekkich tkanin oraz unikaj krzykliwych kolorów i taniego plastiku.

Włoski ogród lubi się z ciepłymi kolorami: beżem, zgaszoną pomarańczą, żółcią i odcieniami terakoty. To kolory lata kojarzące się z ciepłym i przyjemnym klimatem śródziemnomorskim.

Jakie meble ogrodowe wybrać?

Zastanawiasz się, jaki zestaw wypoczynkowy na taras z widokiem na ogród włoski wybrać? Zdecyduj się na meble solidne i eleganckie, ale wyglądające naturalnie: z drewna lub rattanu. Wielu Włochów stawia na meble metalowe, ceniąc ich trwałość. Dobry sklep z meblami ogrodowymi, taki jak nasz, powinien mieć w swoim asortymencie niejeden zestaw, który będzie doskonale wyglądać w ogrodzie włoskim. Szczególnie polecamy nasze meble powystawowe z Niemiec, które mają wysoką jakość i atrakcyjną cenę.

Pamiętaj, że meble ogrodowe we włoskim ogrodzie to nie tylko spory i wygodny komplet wypoczynkowy ustawiony niedaleko tarasu, ale też np. mniejszy stolik kawowy i krzesła znajdujące się w zacienionym zakamarku ogrodu. Jeśli uwielbiasz kąpiele słoneczne, projektując swój ogród, przemyśl też, gdzie postawisz leżaki, czy zbudujesz basen. W swoim ogrodzie wydziel poszczególne strefy (odpoczynek, zabawa, jedzenie), a łatwiej będzie Ci zaaranżować każdą z nich i dobrać do niej odpowiednie meble, rośliny i dekoracje.