Jak przygotować meble ogrodowe na wiosnę?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami! Choć na gorące popołudnia i ciepłe wieczory musimy jeszcze trochę poczekać, pojawiają się już pierwsze nieśmiałe oznaki zakończenia zimy. To najlepszy moment na to, by przejrzeć swój sprzęt oraz meble ogrodowe, naprawić ewentualne uszkodzenia oraz uzupełnić wyposażenie. O czym należy pamiętać, szykując komplety ogrodowe na nadchodzący sezon? Jak pielęgnować zestawy mebli ogrodowych i leżaki ogrodowe, by posłużyły jak najdłużej? Podpowiadamy, jak zadbać o meble i jak przygotować się na nadejście wiosny!

Po pierwsze: sprawdź, jak meble ogrodowe przetrwały zimę

Jeśli przechowujesz swoje meble ogrodowe w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym, prawdopodobnie udało Ci się zaoszczędzić sobie sporo pracy – przykryte pokrowcami i ustawione w suchym miejscu zapewne wymagają jedynie odkurzenia. Większe komplety trudno przechowywać w pomieszczeniach, dlatego tu kluczową kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie przed nadejściem zimy. Szczelne pokrowce, odpowiednie ustawienie, a w przypadku mebli z drewna również dodatkowa impregnacja – wszystko to sprawia, że meble ogrodowe posłużą Ci przez długie lata. Wraz z nadejściem wiosny pora zdjąć pokrowce i sprawdzić, czy nie pojawiły się jakieś uszkodzenia czy większe zabrudzenia. Poszczególne rodzaje mebli ogrodowych wymagają różnych zabiegów pielęgnacyjnych – poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące różnych materiałów.

Drewniane meble ogrodowe – jak przygotować je na wiosnę?

Jeśli chcesz, by drewniane meble ogrodowe były odporne na działanie czynników zewnętrznych, musisz regularnie zabezpieczać ich powierzchnię za pomocą bejcy, oleju, farby lub specjalnego impregnatu. Zanim przejdziesz do  malowania, wysusz dokładnie drewno i wyrównaj wszystkie pęknięcia i odpryski, a następnie dokładnie wyszlifuj całość oraz odtłuść wszystkie powierzchnie. Malowanie i impregnowanie masz już za sobą, a na powierzchni farby nie ma żadnych uszkodzeń? Wyczyść meble za pomocą ściereczki lub gąbki z niewielką ilością wody z mydłem. Jeśli chcesz dokupić meble ogrodowe drewniane, wyprzedaż to najlepsza okazja: możesz trafić na ciekawe modele w bardzo dobrych cenach.

Meble ogrodowe technorattanowe – jak o nie zadbać?

Meble ogrodowe z technorattanu są w zasadzie bezproblemowe i nie wymagają żadnej szczególnej pielęgnacji, ponieważ technorattan jest włóknem syntetycznym i odpornym na silne nasłonecznienie, wilgoć czy pleśń. Meble ogrodowe technorattanowe nie chłoną wilgoci, więc nie muszą być dodatkowo impregnowane, nie tracą również swoich kolorów. Pielęgnacja opiera się w zasadzie na wyczyszczeniu po zimie za pomocą wody z detergentem i spłukaniu zabrudzeń wodą z węża ogrodowego lub konewki. Nie używaj do tego myjki ciśnieniowej, ponieważ silny strumień wody może rozsunąć splot i spowodować uszkodzenie konstrukcji. Możesz także pokusić się o specjalny preparat nadający połysk i zabezpieczający przed osadzaniem kurzu na meblach – profesjonalny sklep z meblami ogrodowymi ma w swojej ofercie rozmaite środki nie tylko do czyszczenia, ale również pielęgnacji mebli wykonanych z różnych materiałów.

Jak przygotować meble ogrodowe aluminiowe na nadchodzący sezon?

Meble ogrodowe aluminiowe są bardzo odporne na czynniki pogodowe, dlatego mogą pozostać na zewnątrz nawet po zakończeniu sezonu – wystarczy przykryć je pokrowcem i pochować wszystkie tekstylia. Przed nadejściem wiosny możesz przetrzeć je ściereczką zamoczoną w wodzie, by usunąć kurz, a w przypadku większych zabrudzeń dodaj nieco detergentu. Bez obaw możesz także sięgnąć po wąż ogrodowy lub myjkę ciśnieniową. I to wszystko! Tak naprawdę ostrożność należy zachować jedynie w przypadku druciaków i innych szorstkich myjek, ponieważ mogą porysować powierzchnię farby zabezpieczającej.

A co z tekstyliami?

Większość mebli ogrodowych to nie tylko konstrukcje z drewna, technorattanu lub metalu, ale również rozmaite materace, koce, poduszki i narzuty. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że nie wolno chować do skrzyń lub pokrowców mokrych poduszek i koców – zwłaszcza jeśli chowasz je po zakończeniu sezonu. Latem warto zainwestować w specjalną skrzynię, która pomieści wszystkie tekstylia w razie niepogody. Na wiosnę wyjmij poduszki, materace i siedziska i oceń ich stan: sprawdź, czy nie wymagają zszycia lub innych napraw. Większość miękkich akcesoriów do mebli ogrodowych posiada poszewki, które bez problemu można zdjąć i wyprać w pralce: zrób to jesienią, a na wiosnę wystarczy szybkie odświeżenie.

Meble ogrodowe: uzupełnij wszystkie braki

Przypomnij sobie ostatnie jesienne popołudnia spędzane na zewnątrz i zastanów się, czy Twój komplet mebli ogrodowych nie potrzebuje uzupełnienia. Podczas wspólnego grillowania brakowało Wam dodatkowego stolika? Ulubiony fotel aż się prosi o dodatkowy podnóżek? A może zastanawiasz się nad inwestycją w drugi wygodny leżak? Najlepszą okazją do zakupu jest oczywiście posezonowa wyprzedaż mebli, jednak wiele ciekawych mebli i akcesoriów znajdziesz także w outletach z meblami ogrodowymi oraz sklepach internetowych.