Nowoczesna kuchnia ogrodowa – zacznij od projektu

Zanim zaczniesz budować swoją kuchnię letnią, dobrze zastanów się, czego od niej oczekujesz. Minimalistyczna kuchnia letnia w ogrodzie to po prostu spora altana, w której znajduje się przestronny grill, blat roboczy i jadalniany komplet na kilka osób. Jeśli jednak marzysz o kuchni zewnętrznej z prawdziwego zdarzenia, przyda Ci się też wbudowana wędzarka, piec do pizzy, zlew z bieżącą wodą i szafki do przechowywania rzeczy. Dobrze przemyślana kuchnia ogrodowa, jeśli dodatkowo dysponuje podłączeniem do prądu i lodówką, jest w stanie zastąpić „prawdziwą” kuchnię domową.

Obiekt warto zaplanować blisko domu i wejścia tarasowego. Weź pod uwagę, że do domu czasami będzie przychodziło się po dodatkowe produkty do gotowania lub też skorzystać z toalety. Dobrym pomysłem jest zlokalizowanie kuchni zewnętrznej blisko strefy wypoczynkowej, gdzie stoją sofa czy leżaki. Duże, przestronne meble ogrodowe (powystawowe można kupić naprawdę tanio!) umożliwią poobiedni relaks tuż po odejściu od stołu.

Kuchnia zewnętrzna ogrodowa: jakie meble kupić?

Odwiedzając sklep z meblami ogrodowymi, najpierw skup się na zestawie stołowym, przy którym będziecie jeść posiłki. Jeśli Twoja kuchnia letnia ma służyć wyłącznie członkom rodziny, wystarczy komplet 4-osobowy. Jeśli jednak ma być ona centrum letnich domówek, lepszym wyborem okaże się komplet 6-, a nawet 8-osobowy. Zawsze warto mieć w zanadrzu dodatkową ławę czy pufy, w razie, gdyby w ogrodzie pojawiło się jeszcze więcej gości.

Kuchnia zewnętrzna powinna zostać wyposażona trwałe, odporne na działanie warunków atmosferycznych meble (chyba że masz gdzie schować je na zimę). Doskonale sprawdzą się meble metalowe i technorattan (jest stosunkowo lekki i może nie przetrwać większych wichur). Jeśli marzy Ci się przytulna i tradycyjna aranżacja, rozważ zakup drewnianych mebli ogrodowych. Pamiętaj jednak, że będą one wymagały corocznej konserwacji.

Kuchnia zewnętrzna a zestaw wypoczynkowy

Projektanci niedaleko kuchni letnich planują ogrodowe zestawy wypoczynkowe.  Sofa, narożnik i kawowy stolik sprawdzą się przy odpoczynku po jedzeniu, ale zapewnią też wygodną pozycję np. przy serwowanym po jakimś czasie deserze. Nic nie stoi na przeszkodzie, by niedaleko postawić też leżaki ogrodowe, umożliwiające totalny, błogi relaks, a nawet krótką drzemkę.

Pamiętaj, że ogrodowa kuchnia letnia i komplet wypoczynkowy powinny być ze sobą spójne. Nie kupuj leżaków z wikliny, jeśli tuż obok zamierzasz postawić metalowy stolik i krzesła z kompletu jadalnianego. Ustal jeden styl panujący w ogrodzie i trzymaj się go. Nawet jeśli zobaczysz piękne meble ogrodowe drewniane, wyprzedaż będzie kusiła niską ceną, zastanów się, czy zagrają one z resztą aranżacji. Meble ogrodowe i jadalniane oczywiście nie muszą pochodzić z jednej kolekcji – wystarczy, by pasowały do siebie charakterem.

Jak sprawić, by kuchnia letnia była klimatyczna?

Wykorzystaj dodatki! Same, nawet najwyższej jakości meble ogrodowe, to nie wszystko. Zadbaj o to, aby na sofach pojawiły się poduszki dekoracyjne, a przy krzesłach – miękkie kocyki do okrycia się w chłodniejszy wieczór. W okolicy kuchni posadź zioła lub warzywa, z których skorzystasz podczas gotowania. Ociepl blat kuchennymi dodatkami: deskami do krojenia, pojemnikami na przyprawy, suszarką na naczynia. Dodaj kilka kwiatów w donicach stojących, podwieszanych i ściennych. I najważniejsze: stwórz klimatyczne oświetlenie z cotton-balls, girland świetlnych (wykorzystaj modele solarne!), lampionów i świec. To właśnie ono dodaje kuchni letniej „tego czegoś”, gdy zapada zmrok.