Trwałość mebli ogrodowych

To pierwsze kryterium, które powinieneś wziąć pod uwagę. Każdy dobry sklep z meblami ogrodowymi oferuje co najmniej kilka ich typów. Zazwyczaj są to meble z rattanu, technorattanu, aluminium i drewna.

Do niedawna sporą popularnością cieszył się rattan. To naturalny surowiec z palmy pnącej wykorzystywany w wikliniarstwie. Meble rattanowe prezentują się bardzo naturalnie i są doskonały wyborem do ogrodów tradycyjnych, rustykalnych i prowansalskich. Niestety, nie cieszą się opinią trwałych. Rattan szybko poddaje się działaniu deszczów i silnemu promieniowaniu UV. Meble blakną i wysychają, tracąc swój pierwotny urok. Na zimę koniecznie należy je chować.

Następcą rattanu jest rattan syntetyczny, czyli technorattan. Meble z niego wykonane przypominają te z surowca naturalnego, jednak są od nich trwalsze i odporniejsze na działanie warunków atmosferycznych czy uszkodzenia mechaniczne. Meble z technorattanu warto zabezpieczać na zimę, choć przetrwają także pozostawione „pod chmurką”. Posłużą w nienagannym stanie od kilku do kilkunastu lat, warto więc postawić na tego typu zestaw mebli ogrodowych. Wyprzedaż może być dobrą okazją, by kupić je stosunkowo tanio.

Z mody w zasadzie nigdy nie wyszły meble ogrodowe drewniane (wyprzedaż również i w ich przypadku jest najlepszym momentem na zakup). Meble drewniane mogą posłużyć domownikom jeszcze dłużej niż rattanowe, wymagają jednak regularnej konserwacji. Meble drewniane ogrodowe mają uniwersalny, ponadczasowy charakter, sprawdzą się więc zarówno w aranżacjach tradycyjnych, jak i nowoczesnych.

Za najtrwalsze uważa się meble ogrodowe aluminiowe. Te będą służyć przez dekady, bez względu na panujące warunki pogodowe. Niestety ich stosunkowo surowy wygląd sprawia, że nie pasują do przytulnych aranżacji. Wbrew pozorom nie są one niewygodne. Do mebli aluminiowych zawsze dołączane są miękkie, komfortowe poduchy i pokrowce, zapewniające bezstresowy wypoczynek.

Waga mebli ogrodowych

Przeglądając ogrodowe zestawy wypoczynkowe, weź też pod uwagę wagę mebli. Jest ona kluczowa, jeśli planujesz je przenosić np. na zimę do garażu, czy też użytkować na delikatnej nawierzchni. Zbyt niska waga mebli może być problem na obszarach, gdzie często wieją silne wiatry. Meble z rattanu i technorattanu są bardzo lekkie i poręczne, jeśli chodzi o ich przestawianie. Zestawy drewniane i aluminiowe z kolei cechują się masywnością.

Czyszczenie i pielęgnacja mebli ogrodowych

Przeglądając nasze doskonałej jakości meble powystawowe z Niemiec, zastanów się też, ile czasu planujesz poświęcać swojemu kompletowi ogrodowemu na czyszczenie czy coroczną pielęgnację. Najtrudniejszy w utrzymaniu jest naturalny rattan. Drewniane meble stosunkowo łatwo się czyści, ale przynajmniej raz do roku warto je zaimpregnować. Praktycznie bezobsługowe pod tym względem są meble z technorattanu i aluminium. Do ich wyczyszczenia potrzebna jest jedynie wilgotna ściereczka, a o zabiegach pielęgnacyjnych można w zasadzie całkowicie zapomnieć.

Design mebli ogrodowych

Wygląd kompletu wypoczynkowego do ogrodu jest szalenie ważny. Powinien on harmonizować ze stylem ogrodu i wpisywać się jego charakter. Jak już zostało wspomniane, naturalny rattan to dobry wybór do projektów tradycyjnych, rustykalnych i prowansalskich – ale z powodzeniem zastąpić go mogą technorattan czy meble drewniane.

W nowoczesnych, minimalistycznych ogrodach dobrze sprawdzają się meble z aluminium, ciemnego drewna, ale też z technorattanu pomalowanego na szaro lub czarno. Warto przy tym stawiać na proste, symetryczne modele, bez zbędnych krzywizn i zdobień.

Jeśli nie bardzo wiesz, jakie meble ogrodowe sprawdzą się w przypadku twojego ogrodu, postaw na zestaw ogrodowy drewniany. Naturalne drewno zawsze się obroni – zarówno w ogrodzie japońskim, jak i prowansalskim. Szczególnie dobrym wyborem są solidne, drewniane leżaki ogrodowe. Wyprzedaż posezonowa to dobra okazja, aby nabyć je w niskiej cenie. Leżaki drewniane nie tylko prezentują się bardzo elegancko i ponadczasowo, ale są też o wiele trwalsze niż tanie plastikowe produkty z supermarketu.

Dodatkowe funkcjonalności mebli ogrodowych

Zachęcamy do dokładnego zapoznania się z ofertą naszego sklepu, jeśli szukasz mebli ogrodowych z dodatkowymi funkcjonalnościami. Być może przyda Ci się narożnik ogrodowy modułowy, który w każdej chwili możesz podzielić na oddzielne fotele? Albo szukasz dwuosobowego leżaka-muszli, który da się rozłożyć do postaci stolika i kilku siedzisk? Zajrzyj do naszego sklepu i znajdź dokładnie takie meble ogrodowe, które spełnią wszystkie indywidualne oczekiwania!