Rośliny przeciw komarom

Jakie rośliny odstraszają komary? Wśród nich można wyróżnić zarówno kwiaty, zioła, jak i drzewa.

Najbardziej znana roślina na komary to bez wątpienia komarzyca (a właściwie: plektrantus koleusowaty). Znana jest od pokoleń jako roślina, której zapachu te uciążliwe owady starają się unikać. Najlepszy skutek przynosi, gdy sadzi się ją w grupach. Komarzyca niestety nie przepada za stanowiskami mocno nasłonecznionymi, dlatego warto dobrze przemyśleć jej umieszczenie na tarasie.

Najbardziej znana odmiana komarzycy ma niewielkie, zielone liście z biało-kremowym obramowaniem. Bez problemu można jednak kupić inne odmiany (np. z purpurowym spodem), dzięki którym da się stworzyć urokliwe, kolorowe kompozycje). Większość odmian komarzycy lubi częste podlewanie, nawet dwa razy dziennie.

Kwiaty odstraszające komary

Jeśli chodzi o kwiaty na komary, tu doskonale sprawdza się lubiana przez wszystkich lawenda. Lawenda zachwyca pięknym kolorem kwiatów, ale jest też bezbłędną odpowiedzią na pytanie, jaki zapach odstrasza komary. To roślina łatwa w uprawie, która wymaga osłonięcia na zimę. Zazwyczaj nie jest kapryśna i doskonale pasuje do ogrodów w każdym stylu.

Rośliny odstraszające komary i muchy to także pelargonie, nie bez powodu ustawiane już przez nasze babcie przede wszystkim w oknach i na balkonach. Pelargonie stają się prawdziwą ozdobą domu, gdy zaczynają kwitnąć. Wybór ich kolorów jest obecnie niemal nieograniczony, co umożliwia tworzenie wielorakich kompozycji. 

Wracając jeszcze do wiedzy naszych babć o tym, jakich zapachów nie lubią komary, większość z nas pamięta zapewne aksamitki sadzone w ich ogrodach. Aksamitki wydzielają zapach wyczuwalny również dla ludzi, który nie wszystkim może pasować. Odstrasza on nie tylko komary, ale też nicienie glebowe. To, co odstrasza komary w ogrodzie, to także bodziszek korzeniasty, często wykorzystywany na skalniakach, oraz popularna w polskich ogrodach kocimiętka.

Czego nie lubią komary? Wybranych ziół!

Rośliny odstraszające komary i kleszcze to także często uprawiane w ogródkach zioła. Warto siać je bliżej tarasu, by pozbyć się owadów, ale też – by zawsze mieć pod ręką świeże przyprawy. Wysoką skutecznością może poszczycić się koper włoski (fenkuł). Zaraz za nim plasuje się… bazylia! Jeśli masz więcej miejsca na tarasie czy kuchennym parapecie, uprawiaj tam też miętę i tymianek.

Jakie drzewa odstraszają komary?

Co odstrasza komary w polskich ogrodach? Jedna z odmian popularnej katalpy: surmia bignoniowata. To piękne, dekoracyjne drzewo z dużymi liśćmi i efektownymi, długimi kwiatostanami. Surmia wydziela zapach, którego komary starają się unikać. Jest więc dobrym wyborem do posadzenia w okolicy tarasu, wejścia do domu czy altany grillowej.

Komary kochają wilgoć!

Jak zapewne zdążyłeś zaobserwować, komary uwielbiają wilgotne środowisko – na powierzchni wody składają też swoje jaja. Jeśli chcesz ograniczyć ich ilość, po deszczowej pogodzie postaraj się usunąć wilgoć z działki. To oznacza wylanie deszczówki ze stojących na działce pojemników, zabawek ogrodowych, pozostawionych tam taczek itp. Osoby posiadające ogrodowe zestawy wypoczynkowe powinny przetrzeć je do sucha (co też dobrze zrobi samym meblom). Jeśli masz oczko wodne, przemyśl użycie środka odkomarzającego, tworzącego niewidoczną dla ludzkiego oka barierę na powierzchni wody.

Pomyśl, jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed owadami

Jeśli dopiero urządzasz swój ogród, odwiedzając sklep z meblami ogrodowymi, przemyśl, czy w razie plagi komarów będziesz miał jak je zabezpieczyć. Decydując się na mniejszy zestaw wypoczynkowy, mieszczący się na krytym tarasie lub w altanie, łatwiej będzie Ci zamontować wokół nich moskitiery. Większy zestaw, który planujesz podstawić pod chmurką, w razie plagi komarów może nie nadawać się do użytkowania (chyba że planujesz dobudować dla niego zadaszenie i przęsła na moskitiery w przyszłości).

Nie ma większego znaczenia, jakie meble wybierzesz. Sporą popularnością cieszą się meble ogrodowe drewniane. Wyprzedaż tych produktów w naszym sklepie często wiąże się z ich niższą ceną i większą przystępnością. Drewno, jeśli nie będziesz go odpowiednio konserwować, może być atrakcyjnym surowcem dla innych owadów, na komarach jednak nie robi większego wrażenia. Meble ogrodowe technorattan (wyprzedaż w naszym sklepie obejmuje również i je) można łatwiej niż drewno całkowicie wysuszyć po deszczu, dla komarów są tym bardziej mało kuszące. Surowiec, z którego wykonane są meble, nie wabi ich w żaden sposób.

Jeśli posadzenie roślin wokół kącika wypoczynkowego i moskitiera wokół nich to za mało, pozostaje Ci jeszcze stworzenie ekologicznej świecy odstraszającej komary lub zastosowanie lampy owadobójczej i chemicznych preparatów. Zachęcamy jednak, aby zacząć walkę z tymi owadami od metod naturalnych, które cieszą się często wysoką skutecznością, a nie zakłócają cyklu życiowego Matki Natury. Rośliny nie tylko odstraszą część owadów, ale też udekorują ogród, taras czy domowe parapety.