Aranżacja tarasu w bloku: zacznij od dokładnych pomiarów!

Pierwsze, od czego powinieneś zacząć projektowanie swojego tarasu, to wykonanie jego dokładnych pomiarów. Narysuj plan tarasu na kartce i zaznacz na nim wejście z domu, ewentualne okna, ściany i barierki. Na plan nanieś dokładne pomiary. Jeśli jest to taras w bloku na parterze, zaznacz ewentualne schodki na trawnik. Nie zapominaj o zmierzeniu wysokości tarasu – zwłaszcza na małych balkonach będzie można je wykorzystać jako miejsce do przechowywania np. złożonych krzeseł lub do powieszenia donic z roślinami.

Ustal, jak usytuowany jest Twój taras względem stron świata (możesz nanieść je na plan). Wiedząc, jak operuje na nim słońce, łatwiej będzie Ci dobrać ewentualne przesłony, a także gatunki roślin.

Jak urządzić taras? Tak, jak chcesz!

Co to dokładnie oznacza? To, że musisz zastanowić się, czego od swojego nowo urządzanego balkonu lub tarasu oczekujesz. Chcesz, by było to miejsce do spożywania posiłków? A może oaza relaksu na letnie wieczory? Planujesz uprawiać na nim zioła lub warzywa? Gdy określisz, czego chcesz i na czym zależy Ci najbardziej, poniekąd wskażesz też, jakich mebli potrzebujesz i jakie strefy będzie trzeba wydzielić.

Jak urządzić mały taras?

W starszych blokach niestety tarasy zazwyczaj nie grzeszą metrażem. Co nie oznacza oczywiście, że małego balkonu nie da się zaaranżować przytulnie, pięknie i praktycznie!

Wybierając meble na mały balkon w bloku, postaw na te, które można składać i te, które mogą pełnić funkcje pojemników. Meble składane (np. stolik montowany do ściany, którego blat da się złożyć czy krzesła, które po użyciu da się złożyć i odwiesić na ścianę) nie tylko pomogą odzyskać cenną przestrzeń, jeśli akurat nie będą potrzebne, ale też znacznie ułatwią Ci sprzątanie. Jeśli chodzi o meble na mały taras z funkcją przechowywania, są to przede wszystkim różnego rodzaju pufy, sofy ze schowkiem w siedzisku czy popularna skrzynia ogrodowa, do której możesz chować pokrycia mebli.

Duży taras w bloku: aranżacje z rozmachem

Taras daje większe pole do popisu. W większości przypadków warto pomyśleć o komplecie wypoczynkowych mebli ogrodowych, a jeśli jeszcze pozostanie miejsce – o zaaranżowaniu części jadalnianej z ogrodowym zestawem stołowym. Jeśli posiłki wolisz jadać wewnątrz domu, dobrym pomysłem może okazać się też postawienie tam dużych, wygodnych leżaków.

Wybierając zestaw wypoczynkowy, przemyśl, czy na tarasie przeważnie leniuchować będą domownicy (wtedy dobrze sprawdza się narożnik lub sofa, na której wygodnie można się położyć z książką), czy też będzie to miejsce do przyjmowania gości. W tym drugim wypadku warto postawić na zestaw z dodatkowymi fotelami, pufami czy ławą, na których pomieści się więcej osób.

Aranżacje tarasu w bloku – o czym jeszcze warto pamiętać?

Zanim jeszcze odwiedzisz sklep z meblami ogrodowymi, zastanów się, w jakim stylu chcesz utrzymać taras: jego poszczególne elementy aranżacyjne powinny być spójne. Wolisz projekty tradycyjne i rustykalne? Wybierz meble drewniane, wiklinowe lub rattanowe. Jeśli bliżej Ci do nowoczesnego i praktycznego minimalizmu, postaw na technorattan lub aluminium. Jeśli meble mają pozostawać na balkonie cały rok (nie masz gdzie schować ich na zimę), wybierz produkty z trwałego surowca.

Wybierając dekoracje i dodatki, postaw na klimatyczne oświetlenie tarasowe. Dobrze sprawdzą się świece, lampki solarne, cotton-balls na baterie i inne źródła miękkiego światła, rozproszone w różnych częściach balkonu. Mocne światło przyda Ci się wyłącznie wtedy, gdy na tarasie planujesz czytać książkę robić na drutach czy wykonywać inne precyzyjne prace. To właśnie nastrojowe oświetlenie sprawia, że nawet niewielki balkon w bloku zmienia się w oazę relaksu.