Jak zrobić oczko wodne?

Wbrew pozorom to nic trudnego! Najpierw zastanów się, czy wolisz mały zbiornik, czy taki przypominający naturalny staw. Mały zbiornik paradoksalnie jest trudniejszy w utrzymaniu: szybciej zarasta, a wodę trudniej filtrować. Wynika to z tego, że w dużych oczkach wodnych tworzy się naturalne środowisko, które w dużej mierze samo reguluje swoje warunki. Jeśli więc masz możliwość budowy większego oczka – nie wahaj się!

Najpierw wyznacz miejsce na oczko wodne w ogrodzie i za pomocą słupków lub farby określ jego granice oraz kształt. Zazwyczaj lepiej sprawdzają się nieregularne, przypominające naturalne zbiorniki kształty, ale jeśli chcesz osiągnąć bardzo nowoczesny efekt, zbiornik może mieć kształt równiutkiej figury geometrycznej.

Kolejny krok to wykopanie oczka, najlepiej z zachowaniem 10-30 cm kaskad. Oczko należy wyłożyć specjalnie do tego celu przystosowaną folią i zadbać o to, by przylegała ona do powierzchni. Brzegi warto wyłożyć kamieniami lub innymi ciężkimi przedmiotami i ewentualnie przysypać ziemią. Na dnie zbiornika umieszcza się pompę, a na górze kaskady wylot węża, z którego woda będzie ściekała ponownie do zbiornika. Do tak przygotowanego zbiornika należy wlać wodę.

Aranżacja oczka wodnego

Na tym jednak budowa oczka wodnego się nie kończy. Warto jeszcze nadać mu określony charakter i zapoczątkować w nim życie.

Przede wszystkim zakup rośliny pływające do oczka wodnego, które udekorują taflę wody. Tu świetnie sprawdza się popularne grzybienie, czyli lilie wodne oraz rzęsa (nie dopuszczaj jednak do jej nadmiernego rozprzestrzeniania się). Brzegi oczka obsadź roślinami lubiącymi wilgoć: trzciną, bagnem czy paprociami (o ile oczko nie jest za bardzo wyeksponowane na słońce). Możesz też dodać rośliny rosnące na płytkiej wodze czy zanurzone: moczarkę kanadyjską, rdestnicę czy strzałkę wodną.

Odrębną kwestią jest to, czy w zbiorniku planujesz ryby (ozdobne lub nie). Na pewno dodają one uroku oczku, jednak mocno je zabrudzają. Decydując się na ryby, licz się z koniecznością zakupu wydajnego systemu filtracji, zwłaszcza jeśli posiadasz niewielkie oczko.

Możesz nadać swojemu oczku określony charakter: dobrze, aby pasował on do stylu domu i ogrodu. Tradycyjne oczka wodne często wykończone są naturalnym kamieniem, miewają rustykalne dekoracje, drewniane urokliwe mostki itp. Jeśli chcesz mieć nowoczesne oczko wodne przy tarasie, możesz wykończyć je stylowym oświetleniem LED i zbudować minimalistyczne kaskady wodne, np. z płyt, którymi wykończyłeś podjazd lub taras.

Otoczenie oczka wodnego: meble ogrodowe

Błąd, który popełnia wiele osób, decydując się na budowę oczka, to fakt, że blisko zbiornika nie stawiają żadnych mebli ogrodowych. To sprawia, że oczkiem, poza krótkim spacerem do niego, nie ma się jak nacieszyć.

Gdy wybudujesz już wymarzone oczko wodne, odwiedź sklep z meblami ogrodowymi. Wybierz produkty, które uzupełnią Twoją aranżację. Zastanów się, jak chcesz spędzać czas przy zbiorniku. Jeśli planujesz opalać się z widokiem na wodę, kup wygodne, solidne, odporne na wilgoć leżaki. Wybierając nasze meble ogrodowe powystawowe, zrobisz to naprawdę tanio. Jeśli jednak przy oczku wodnym planujesz jadać posiłki (świetnym pomysłem jest połączenie części letniej kuchni z widokiem na oczko), konieczny będzie zakup ogrodowych mebli jadalnianych. Projektanci ogrodów często polecają swoim klientom ogrodowe zestawy wypoczynkowe ustawione przy oczku tak, by korzystać z widoku na wodę. Zestaw może być uzupełnieniem mebli użytkowanych na tarasie (i wtedy to tu przyjmuje się gości), ale zdarza się, że w sezonie meble tarasowe trafiają nad oczko, a na tarasie domownicy korzystają wtedy z niewielkiego stolika kawowego.

Wybierając meble, pamiętaj, że powinny one pasować do stylu całego ogrodu. W ogrodach tradycyjnych możesz śmiało postawić na rattan i wiklinę, podczas gdy w ogrodach nowoczesnych lepiej wybrać meble z technorattanu lub metalowe. Uniwersalnym wyborem są zawsze meble ogrodowe drewniane. Wyprzedaż posezonowa to zazwyczaj najlepszy czas, by kupić piękny zestaw w dobrej cenie.

Oświetlenie oczka wodnego

Od tego, jak zaaranżujesz okolice swojego oczka wodnego, zależy też, w jaki sposób powinieneś je doświetlić. Jeśli chcesz połączyć zbiornik z meblami ogrodowymi i przy nim stworzyć strefę relaksu, z pewnością przyda Ci się tam prąd. Taką instalację powinien wykonać wykwalifikowany elektryk, dobrze zabezpieczając ja przed wilgocią. Zwłaszcza w nowoczesnych oczkach pożądane jest klimatyczne oświetlanie umieszczone tuż przy tafli wody, które przede wszystkim musi pozostawać bezpieczne.

Oczko wodne możesz też oświetlić klimatycznymi lampkami solarnymi – obecnie jest ich naprawdę spory wybór. Zadbaj jednak o to, aby lampki emitowały światło o zbliżonej (najlepiej ciepłej lub neutralnej) temperaturze.

Pielęgnacja oczka wodnego

Jak już zostało wspomniane, im większe oczko wodne, tym mniej pracy przy nim. Warto co jakiś czas skontrolować ilość roślinności (nie powinna ona zasłaniać całej tafli wody), działanie pompy i zwracać uwagę czy wody drastycznie nie ubywa (może to oznaczać nieszczelność folii). Jeśli wokół oczka rosną drzewa, przed zimą należy usunąć z wody liście, aby nie gniły w wodzie. Wody z oczka na zimę nie trzeba spuszczać – można zabezpieczyć ją przed zamarzaniem. Wiele osób ma obawy, że woda w oczku może ściągnąć na działkę komary. Rzeczywiście – składają one jaja na powierzchni wody. Obecnie jednak dostępne są neutralne na środowiska środki, które tworzą niedostępną dla komarów i niewidzialną dla ludzkiego oka powłokę na wodzie, zapobiegającą rozmnażaniu się tych uciążliwych owadów.