Zacznij prace w maju!

Jeśli chcesz cieszyć się pięknym ogrodem w wakacje, już w maju zacznij przeprowadzać w nim pierwsze prace pielęgnacyjne. Maj to najlepsza pora na sadzenie drzew i krzewów oraz przesadzenie z doniczek do gleby bylin. Warto w tym czasie poprzycinać żywopłoty, ściąć przekwitłe rośliny cebulowe i regularnie pielić grządki w ogródku warzywnym. Środek wiosny sprzyja wysiewaniu słonecznika, dyni i cukinii, ale też kwiatów odstraszających szkodniki, komary i kleszcze: lawendy, aksamitek, nagietków itp. Maj to miesiąc, w którym dobrze jest zadbać o trawnik: usunąć chwasty, nawieźć go i regularnie kosić. Kluczowe w tym czasie jest też jego intensywne podlewanie. Jeśli jesteś posiadaczem oczka wodnego, pod koniec maja możesz umieścić w nim egzotyczne rośliny.

W maju wiele osób wyciąga też z garaży i schowków swoje ogrodowe zestawy wypoczynkowe, które przy dobrej pogodzie przydadzą się podczas majówki i czerwcówki. Meble należy wyczyścić po zimie, ocenić potencjalne uszkodzenia i zająć się ich naprawą. Jeśli nie masz jeszcze swojego zestawu, to dobra pora, by odwiedzić sklep z meblami ogrodowymi. Póki nie nadejdzie właściwy grillowy sezon, da się upolować w atrakcyjne cenie całkiem spory, solidny zestaw mebli ogrodowych. Wyprzedaż wiosenna zazwyczaj stosunkowo szybko się kończy, gdyż wraz ze wzrostem temperatury na zewnątrz, coraz więcej osób przypomina sobie o konieczności zakupu leżaków, sofy czy stołu do ogrodu.

O czym pamiętać w ogrodzie w czerwcu?

Czerwiec to miesiąc, w którym powinno się zadbać o regularną pielęgnację ogrodu. To oznacza częste podlewanie (zwłaszcza jeśli nadejdą pierwsze upały), nawożenie roślin, usuwanie chwastów i spulchnianie gleby. Nie wolno zapominać o koszeniu trawy.

Pierwszy miesiąc lata to dobra pora na usunięcie przekwitłych kwiatostanów drzew osobnych i wykopanie cebulek kwiatów (powinno się je przechowywać w chłodnym miejscu), by wkopać je ponownie na jesieni. Można zająć się też wysiewaniem kwiatów dwuletnich i bylin.

Jeśli chodzi o oczko wodne, to dobry czas, aby je oczyścić z glonów i resztek roślin, a także uzupełnić wodę.

Jak dbać o ogród w wakacje?

Nadejście pełni lata nie oznacza, że w ogrodzie nic już nie trzeba robić. Wręcz przeciwnie! Dla ogrodnika lipiec i sierpień to miesiące pracowite, ale też – najbardziej satysfakcjonujące. To wtedy właśnie ciężka praca i włożony w nią wysiłek widocznie procentują.

W lipcu zbieramy pierwsze plony: pomidory, ogórki, groszek, cukinię i fasolkę szparagową. Szykujemy się też powoli do zbiorów owoców – przeciążone dorodnymi owocami gałęzie drzewek możemy podeprzeć, aby się nie połamały. Lipiec to dobra pora na wysianie rzodkiewki, kopru i sałaty i pielęgnację truskawek. Polega ona na usunięciu okazów mających ponad 3 lata i przycięciu młodszym liści oraz rozłogów. Nie zapominamy o nawożeniu i podlewaniu, a jeśli trzeba – ochronie roślin przed upałem.

To też pora, gdy wielu właścicieli ogrodów wyposażyło je już w zestawy jadalniane i wypoczynkowe, a więc świetna okazja, by tanio kupić dobrej jakości meble ogrodowe drewniane. Wyprzedaż obejmuje też zazwyczaj meble aluminiowe i z technorattanu. Jeśli do tej pory zwlekałeś z zakupem, to dobra pora, by go dokonać. Sprawdź nasze meble powystawowe z Niemiec, aby trafić na prawdziwe perełki!

Sierpień i upały to czas na intensywne podlewanie całego ogrodu. Pamiętaj, by w trakcie suszy nie kosić trawnika zbyt nisko. To ostatnia pora na przycięcie żywopłotów, winorośli i cięcia orzechów włoskich. W sierpniu (lecz nie w upały) należy też zasadzić nowe drzewa, krzewy rośliny cebulowe, które zakwitną wiosną. To pora, by zebrać z ogródka cebulę, marchew i czosnek, a także pierwsze owoce z drzew i krzewów.

Koniec sezonu na opalanie to dobry czas, by kupić solidne leżaki ogrodowe. Wyprzedaż posezonowa umożliwi ich zakup w korzystnych cenach.

Wrzesień w ogrodzie

Wrzesień to czas na porządki i przygotowanie ogrodu do następnego sezonu. W tym czasie zbieramy ostatnie warzywa z ogródka, owoce z drzew i krzewów, a także dokładnie grabimy trawnik (nadal go kosimy i podlewamy). Przygotowujemy doniczki i ziemię do przesadzenia tych roślin, które na zimę trafiają do domu. Wykupujemy ostatnie kłącza bylin i roślin cebulowych na zimowanie pod dachem i siejemy warzywa do zbioru na przyszły rok. W tym czasie należy pamiętać o solidnym nawadnianiu iglaków i roślin zimozielonych. Warto też ściąć kwiatostany traw i bylin.

Wrzesień to też dobra na założenie nowych trawników. Koniec upałów sprzyja ukorzenianiu się trawy, a pierwsze deszcze znacząco ułatwią podlewanie murawy. Chłodniejsze noce są też sygnałem do tego, by przemyć meble ogrodowe i schować je na zimę, ale jeśli zimują „pod chmurką”, w miarę możliwości zabezpieczyć je przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.